Hogyan légtelenítsd a radiátort? – Lépésről lépésre

2025.02.03

Ha a fűtési szezonban azt tapasztalod, hogy a radiátorok nem melegszenek megfelelően, vagy furcsa gurgulázó hangokat hallasz, akkor valószínűleg levegő került a rendszerbe. A radiátor légtelenítése segít abban, hogy hatékonyabban működjön a fűtésed, és csökkentse az energiaköltségeidet. Nézzük, hogyan végezheted el ezt a műveletet egyszerűen!

Mikor kell légteleníteni a radiátort?

  • Ha a radiátor felső része hideg, miközben az alja meleg.

  • Ha csörgő, bugyborékoló hangokat hallasz a fűtési rendszerből.

  • Ha a kazánod gyakran túlmelegszik vagy leáll.

  • Ha a fűtés teljesítménye csökkent, és a lakásod lassabban melegszik fel.

Szükséges eszközök

  • Légtelenítő kulcs vagy egy kis fogó

  • Egy rongy vagy törölköző

  • Egy kisebb edény vagy pohár a kifolyó víz felfogásához

Légtelenítés lépésről lépésre

1. Kapcsold ki a fűtést

Mielőtt nekilátsz, kapcsold ki a kazánt vagy a fűtési rendszert, és várj néhány percet, hogy a víz keringése megálljon. Így elkerülheted a forró víz kifröccsenését.

2. Helyezd el az edényt és a rongyot

A légtelenítő szelep a radiátor egyik oldalán, általában a felső részen található. Helyezz egy edényt a szelep alá, és készíts oda egy rongyot, hogy felszívja a kifolyó vizet.

3. Nyisd ki a légtelenítő szelepet

Használj légtelenítő kulcsot vagy egy kis fogót, és óvatosan fordítsd el a szelepet az óramutató járásával ellentétes irányba. Egy sziszegő hangot fogsz hallani – ez a levegő távozását jelzi.

4. Várd meg, amíg víz kezd folyni

Amint a levegő teljesen távozott, víz kezd csepegni vagy folyni a szelepből. Ekkor gyorsan zárd vissza a szelepet az óramutató járásával megegyező irányba.

5. Ellenőrizd a kazán nyomását

A légtelenítés után érdemes megnézni a kazán nyomásmérőjét. Ha a nyomás túl alacsony (általában 1-1,5 bar közötti érték az ideális), szükség lehet a rendszer vízzel való feltöltésére.

6. Kapcsold vissza a fűtést és ellenőrizd a radiátort

Indítsd el a fűtési rendszert, és ellenőrizd, hogy a radiátor egyenletesen felmelegszik-e. Ha még mindig maradt benne levegő, ismételd meg a légtelenítést.


Mit tegyek, ha a légtelenítés után is hideg marad a radiátor?

  • Ellenőrizd, hogy minden radiátort légtelenítettél-e.

  • Nézd meg, hogy a radiátorszelepek nincsenek-e elzárva.

  • Ha továbbra is gond van, lehet, hogy a rendszerben iszap vagy lerakódás akadályozza a megfelelő működést. Ilyenkor érdemes szakembert hívni.

Milyen gyakran kell légteleníteni a radiátorokat?

  • Évente legalább egyszer, a fűtési szezon kezdete előtt.

  • Ha gyakran van szükség légtelenítésre, akkor érdemes megvizsgálni, hogy nincs-e probléma a fűtési rendszerrel.


A radiátor légtelenítése egyszerű művelet, amelyet bárki elvégezhet otthon. Ha megfelelően végzed, a fűtési rendszered hatékonyabban működik, és kevesebb energiát fogyaszt. Ha viszont rendszeresen tapasztalsz problémát, vagy a radiátorok nem melegszenek fel rendesen, érdemes szakemberhez fordulni.

Ha segítségre van szükséged fűtésszerelési munkákban, keress minket bizalommal! 🔥

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el